Koncerty z koksem

  • foto. Katarzyna Pachocka
    foto. Katarzyna Pachocka

Ideą Koncertów z koksem jest prezentacja najciekawszych zjawisk muzycznych ostatnich lat oraz zderzenie klasycznej architektury parku z nowoczesnym brzmieniem. Nazwę cyklu można interpretować różnie, choć wytłumaczenie jest proste – nawiązuje ona do koksowników, które bardzo by się przydały podczas chłodniejszych letnich nocy. Na razie wysoką temperaturę zapewnia sama muzyka.

 

Cykl koncertów latem 2010 zainauguruje 22 lipca Nosowska z projektem poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej. W kolejne czwartki o godz. 21 w Teatrze na wyspie zagrają: Jan Młynarski i Gaba Kulka (Młynarski plays Młynarski”, Biff (z płytą „Ano”) oraz zespół Motion Trio. Pod koniec sierpnia muzyczną ekspansję w Teatrze na Wyspie zakończy Entreé Piosenki Niegłupiej, które wcześniej przedstawiało tu pojedyncze koncerty. W szerszym wymiarze w Łazienkach zagości po raz pierwszy.

22 lipca, godz. 21.00 – NOSOWSKA  z kultowym projektem poświęconym Osieckiej N/O
29 lipca, godz. 21.00 – MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI
5 sierpnia, godz. 21.00 – BiFF gra „Ano”, czyli jeden z najgłośniejszych debiutów 2009
12 sierpnia, godz. 21.00 – MOTION TRIO

Bilety:
Nosowska, Młynarski plays Młynarski, Motion Trio – 39 zł; BiFF – 30 zł
do nabycia na eBilet.pl.


Partner: Łazienki Królewskie


Artyści:

Nosowska & UniSexBluesBand
Katarzyna Nosowska – wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce. Solowo nagrywa od 1996 roku, kiedy to wydała album „puk puk” z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji. Nowe wcielenie Nosowskiej zdecydowanie przypadło do gustu zarówno publiczności, jak i krytykom.

W kolejnych latach, równolegle z działalnością w zespole Hey, Nosowska wydała płyty: „Milena” (1998), „Sushi” (2000) oraz „UniSexBluesBand” (2007), album nagrany  wspólnie z Marcinem Macukiem – kompozytorem i producentem zespołu Pogodno.

Na płycie „Osiecka” nagranej wraz z UniSexBluesBand znalazło się 9 piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej, wśród nich m.in. „Na całych jeziorach ty”, „Uroda”, „Zielono mi”, czy przejmująco zinterpretowane „Kto tam u ciebie jest?”. Album pojawił się w sprzedaży pod koniec listopada 2009 i został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i słuchaczy, a nakład ponad 65 tysięcy egzemplarzy, w jakim się wówczas rozszedł, dał mu status Multiplatynowej Płyty.

Nosowska & UniSexBluesBand:
Katarzyna Nosowska – śpiew
Marcin Macuk – gitara, śpiew
Michał Chęć – gitara
Tomasz Duda – saksofon, klarnet
Jarek Jóźwik – instrumenty klawiszowe
Łukasz Moskal – perkusja
Dominik Trębski – trąbka
Stanisław Wróbel – bas
Krzysztof Zalewski – wibrafon
więcej informacji: www.nosowska.pl, www.myspace.com/unisexblues

Młynarski plays Młynarski to niezwykłe muzyczne przedsięwzięcie, w którym klasyczne utwory Wojciecha Młynarskiego, takie jak „Róbmy swoje”, „Niedziela na Głównym”, „Lubię wrony”, „Nie ma jak u mamy” czy „Jesteśmy na wczasach”, wykona w nowych aranżacjach zespół złożony z wyjątkowych muzyków.

Na scenie usłyszymy i zobaczymy Gabę Kulkę (śpiew) Piotra Zabrodzkiego (pianino akustyczne), Kubę Galińskiego (organy), Mariana Wróblewskiego (gitara), Wojciecha Traczyka (kontrabas), Manolo Albana Juareza (instrumenty perkusyjne) oraz oczywiście pomysłodawcę projektu, Jana Młynarskiego (śpiew i perkusja).

Projektowi patronuje Wojciech Młynarski, który gościnnie wystąpi też na płycie będącej jego efektem.

Muzycy do tej pory razem zagrali tylko dwukrotnie – w marcu w warszawskiej Fabryce Trzciny, a w czerwcu w krakowskich Fortach Kleparz. Płyta „Młynarski plays Młynarski” ukaże się jesienią, wtedy też rusza trasa koncertowa, warto więc poznać ten niezwykły materiał już teraz, podczas przedpremierowego koncertu w Łazienkach.

BiFF to jeden z najciekawszych polskich projektów muzycznych w ostatnim czasie, stworzony przez Anię Brachaczek i Hrabiego Fochmana, znanych z zespołu Pogodno, a wspieranych przez „najlepszą sekcję rytmiczną w kraju”, czyli Jarka Kozłowskiego (Mitch & Mitch) i Michaela Pfeiffa (Pogodno). Oniryczny wokal Ani i słodkie melodie w połączeniu z ironicznymi tekstami i rock’n’rollową energią tworzą coś, co sam zespół nazywa onirycznym punkiem.

„Ano” – pierwsza płyta zespołu – ukazała się we wrześniu 2009. Producentem albumu jest Marcin Bors, znany m.in. z realizacji ostatnich dwóch solowych albumów Nosowskiej. Muzykę i słowa tworzy Ania wraz z Fochmanem, który skomponował m.in. takie przeboje, jak „Orkiestra” zespołu Pogodno. Jeden z tekstów, do piosenki „Adela”, napisała Dorota Masłowska.

„Ano skrzy się pomysłami z najróżniejszych stylistycznych bajek – od indie rocka przez avant pop aż po przebojowy mainstream. Tych kilkanaście piosenek nie tylko imponuje lekkością, barwnymi aranżacjami i świetnymi melodiami zadziornie wyśpiewywanymi przez Brachaczek, ale też zaskakuje przewrotnym poczuciem humoru”.
Robert Sankowski, „Gazeta Wyborcza”

Skład zespołu:
Ania Brachaczek (ex-Pogodno, ex-Los Trabantos, ex-Vietnam Vet Taxi Ride) – wokal, klawisze
Hrabia Fochman (ex-Pogodno) – wokal, gitara
Jarek Kozłowski (Mitch&Mitch ) – wokal, perkusja
Michael Pfeiff (Pogodno) – wokal, gitara basowa
Piotr Bojkot Drążkiewicz – klawisze, wokal
więcej informacji: http://www.myspace.com/brachaczekifochmann  

Motion Trio to polskie trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – lidera i autora większości kompozycji. Zespół, prawdziwy ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym, wykorzystuje w swej twórczości wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle pełne akcji i dramaturgii.

Muzycy współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem czy Trilokiem Gurtu. W styczniu 2008 wystąpili z entuzjastycznie przyjętym koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall. We wrześniu 2009 nagrali płytę z Michaelem Nymanem, na której znalazły się najsłynniejsze kompozycje Nymana w aranżacjach Janusza Wojtarowicza.

„Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych”.
„Le Monde”

skład zespołu: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn

Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium, ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
więcej informacji: www.motiontrio.com, www.myspace.com/motiontrio

 

Na zdjęciach:

Maria Peszek "Maria Awaria" - Koncert z Koksem, Łazienki Królewskie, Teatr na Wyspie - 2009

 

Więcej zdjęć w Galerii...   
27353 wizyt na stronie!